Sie
18
2015

Node.js – wprowadzenie

Jeśli systematycznie śledzicie mojego Twittera, coraz częściej możecie przeczytać coś więcej nt. Node.js oraz baz danych NoSQL. Otóż, tak się składa, że nie bez kozery postanowiłem dość głębiej zainteresować się tymi technologiami. Otóż temat mojej pracy dyplomowej będzie nosił nazwę „Node.js jako potężne narzędzie do budowy aplikacji internetowych” i dlatego dzięki tej ścieżce, którą obrałem sobie na najbliższe miesiące będę umieszczał na blogu wpisy poświęcone w całości zagadnieniom na temat platformy Node.js opartej na środowisku uruchomieniowym Javascript. Startujemy z wysokiego C i na pierwszy rzut chciałbym przedstawić Wam sam framework, co to w ogóle jest:

Node.js to platforma w całości oparta na środowisku uruchomieniowym JavaScript przeglądarki internetowej Chrome działającej jednowątkowo. Oficjalna premiera projektu wśród środowisk deweloperów Node.js odbyła się w 2009 roku na konferencji JSCONF w Berlinie. Głównym pomysłodawcą i autorem omawianego projektu jest Ryan Dahle sponsorowany przez firmę Joyent, która obecnie wspiera dalszy rozwój platformy, która na chwilę obecną jest oprogramowaniem typu open-source.

Narzędzie przeznaczone jest do budowy profesjonalnych, często bardzo wymagających aplikacji internetowych dzięki wykorzystaniu opartego na zdarzenia modelu nie blokującego operacji wejścia/wyjścia (I/O). Dzięki wykorzystaniu najszybszego procesora opartego na JavaScript V8 od Google, który jest stosowany w nowoczesnych przeglądarkach internetowych. Silnik ten napisany został w języku C++, który kompiluje skrypty JavaScript do języka maszynowego, a następnie je wykonuje, dzięki temu tworzone aplikacje są lekkie i bardzo wydajne. Node.js uruchamia skrypty Javascript w całości po stronie serwera. Platforma ta stanowi doskonałe narzędzie dla aplikacji działających w czasie rzeczywistym szczególnie dostarczających intensywnie dane w sposób rozproszony na wielu urządzeniach.

Pomimo dość krótkiego istnienia w świecie programowania oraz frameworków, omawiana platforma zdobyła ogromną popularność wśród środowisk deweloperskich rozszerzając znacznie dokumentację, która pomaga młodym adeptom na wdrożenie się w skomplikowaną architekturę i funkcjonalność Node.js., co więcej – dzięki utworzeniu menedżera paczek i dostępności ponad 80 tys. gotowych modułów stworzonych przez programistów dla programistów, tworzenie aplikacji sieciowych jest szybkie, efektywne i przyjemne.

Powiązane wpisy

Autor wpisu:

Jakub Kądzielawa - młodszy programista PHP, student Informatyki, który łączy pracę ze swoją pasją. Czasami narzeka na brak wolnego czasu.

Zostaw komentarz