Kwi
1
2014

Masonry – kaskadowy układacz elementów

Nie za wiele jest na moim blogu wpisów poświęconych tematyce związanej z CSS, w sumie i racja – bo nawet takiej kategorii nie ma na tej witrynie. Jednak czasami zdarza mi się pracować nad wyglądem strony czy też pewnych elementów i z tego względu przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu CSS jest jak najbardziej wskazana. Dzisiaj chciałbym zająć się bardzo ciekawym udogodnieniem dla front-end developerów jakim jest biblioteka Masonry. Co to wogóle jest?

Masonry to biblioteka w JavaScripcie, która działa poprzez umieszczenie elementów w optymalnej pozycji na podstawie dostępnej przestrzeni pionowej, coś w stylu układania kamienia na ścianie lub różnej wielkości płytek. Tak – właśnie tak masonry to przecież z angielskiego murarstwo, kamieniarstwo. Już wiesz z czym możesz sobie skojarzyć tą nazwę i mniej więcej wyobrazić na czym będzie polegać cała filozofia tej biblioteki.

A o to podglądowe zdjęcie z efektem co potrafi ta biblioteka:

masonry

Jestem pewien, że już nie raz spotkaliście się z taką stroną gdzie elementy były rozmieszczone w bardzo przyjazny sposób dla oglądającego stronę. Poniżej prezentuje 2 przykłady stron, na których została wykorzystana ta wtyczka.

  Beyonce – I am

strona2

 Erik Johansson

strona1

 

Powiązane wpisy

Autor wpisu:

Jakub Kądzielawa - młodszy programista PHP, student Informatyki, który łączy pracę ze swoją pasją. Czasami narzeka na brak wolnego czasu.

Zostaw komentarz